FRANK ZAPPA
The Man From Utopia
Barking Pumpkin/imp
Omtryckt! Publicerat: Schlager nr 63 – 22 mars 1983
”Har du någon samtida favoritmusiker?” frågade en amerikansk specialtidning Zappa nyligen.
Svaret blev kortare: ”No”.
Ceremonimästare Frank Zappa fortsätter att gå sina egna vägar.
Från att häcklat allt och alla på en bräcklig musikalisk grund, har musiken ständigt utvecklats – så till den milda grad att han nyligen uppförde ett stycke med filharmoniker i London, nästa år väntar samma sak i Paris etc – till att stundtals överglänsa Zappas texter.
Nu är han med sitt nya album tillbaka där texterna får större tyngd än musiken.
Det verkar som att han får svårare och svårare att kombinera dessa faktorer eftersom han här har gett utrymme för två låtar som enbart grundar sig på text och två som är instrumentala.
Du som letar efter en ny ”l don’t wanna get drafted” får hålla till godo med plattans mest melodiska spår ”Cocaine decisions” som är Zappas piska mot den alltmer utbredda hanteringen resp. användandet av kokain i branschen.
”Stick together” behandlar den korrupta fackföreningsrörelsen, ”The radio is broken” är en låt om science fiction filmer.
Och givetvis finns favoritämnet sex med i ”The jazz discharge party hats”.
Frank Zappa har gjort en LP mest för sina fans.
Han har svårt att skaka sig loss ur sin valda musikaliska formel, och det blir inte lättare i och med att han inte lyssnar på annan musik.
1977 sa han: ”Snart kommer det bara finnas två skivor som spelas – båda punkplattor.”
Mannen som alltid har rätt hade fel. Kanske han får rätt på nästa platta.
Mats Lundgren
Ursprungligen publicerat i Schlager nr 93-840613, återpublicerad här 2023 © MatsLundgren.se